Hormóny, váha a čas – ako na ženskú neplodnosť?

Mnoho párov založenie rodiny starostlivo plánuje, niektorým sa to pritrafí relatívne rýchlo, no pre mnohých je počatie dieťaťa dlhá a neľahká cesta. O tom, ktorý pár sa javí ako neplodný sme písali v minulej časti nášho seriálu Cesta k dieťaťu. Teraz vám priblížime najčastejšie príčiny neplodnosti, s ktorými sa v praxi stretávame. Začneme s neplodnosťou u žien. Najprv však trochu zoširoka a v číslach.

Neplodnosť ako civilizačný problém

Šanca, že zdravá žena otehotnie počas jedného menštruačného cyklu je 25%. Z desiatich párov, ktoré sa pokúšajú otehotnieť, sa to počas jedného roka jednému z nich nepodarí. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že nie každý desiaty pár, ale až každý šiesty pár je neplodný. Na celom svete je to odhadom 60-80 miliónov párov.

Kto z páru môže za neplodnosť?

Štatistiky hovoria, že ženský a mužský faktor sa na neplodnosti páru podieľajú rovnakou mierou, približne 30% a 30 %. Už dávno neplatí, že problémy bývajú len na strane žien. Práve naopak, naša skúsenosť je taká, že mužská neplodnosť začína pomaly prevažovať. V 30% neplodných párov sú príčiny zistené u obidvoch. Vo zvyšných 10% sa doterajšími diagnostickými možnosťami nedarí príčinu odhaliť. Poďme sa však bližšie pozrieť na konkrétne príčiny.

Príčiny neplodnosti u žien

Častokrát žena sama cíti, že niečo nie je v poriadku. Nepravidelný menštruačný cyklus, bolestivá menštruácia, problematická pleť. Keď k tomu pripíšeme neúspešnú snahu otehotnieť, je na mieste začať hľadať príčinu.

Za všetkým hľadaj… hormóny

Hormonálne poruchy sú najčastejším dôvodom neplodnosti. Nerovnováha hormonálneho systému spôsobuje ženám celý rad problémov, ktoré často vyústia až do anovulačných cyklov alebo do syndrómu polycystických vaječníkov (PCOS).

Anovulačné cykly
Stáva sa, že žena má pravidelný menštruačný cyklus, v maternici dochádza k nárastu aj k odlúčeniu sliznice, teda k bežne prebiehajúcej menštruácii, avšak vajíčko nedokáže úplne dozrieť. K otehotneniu je potrebné, aby počas menštruačného cyklu došlo k uvoľneniu zrelého vajíčka z vaječníka. Ak k tomu nedochádza, nie je šanca ani na jeho oplodnenie.

PCOS
Akné, nadmerné ochlpenie, vypadávanie vlasov – to všetko sú znaky, že v tele ženy sú zvýšené hodnoty mužských pohlavných hormónov. K endokrinnej nerovnováhe dochádza preto, lebo folikuly sa z vaječníkov neuvoľnia, ich rast sa zastaví a zostávajú vo vaječníku. Vaječníky sa naplnia malými cystami a môžu byť zväčšené a spôsobovať bolesti v podbrušku. Týmto syndrómom trpí 5-15% žien, no asi len polovici z nich je diagnostikovaný. Mnohokrát je PCOS spojený s nadváhou, až s obezitou a platí, že čím vyššiu hmotnosť žena má, tým častejšie má aj anovulačné cykly.

Čas z pohľadu ovariálnej rezervy

Až 42% žien liečených v SPLNe v roku 2017 bolo vo veku nad 35 rokov. Ženy tehotenstvo odkladajú kvôli pracovným príležitostiam alebo len skrátka nestretli otca svojich detí v mladšom veku. Vek je z pohľadu neplodnosti častou príčinou a to z prostého dôvodu. Každá žena sa narodí s určitým počtom folikulov (vajíčok), niektoré z nich počas života prirodzene zanikajú a zvyšné dozrievajú. Plodnosť u ženy netrvá večne a vekom vaječníky prestávajú plniť svoju funkciu a vyhasínajú. Medicínsky riaditeľ SPLNu MUDr. Igor Lazar z praxe dodáva, že „proces úbytku vajíčok je u každej ženy iný a vo veku nad 35 rokov neplodnosť aj z tohto dôvodu narastá. Preto vyšetrujeme hladiny tzv. Anti-Müllerovho hormónu, ktorý je ukazovateľom ovariálnej rezervy.“

Stres nie je výhovorka

Už sme spomínali, že približne desiatim percentám z párov sa nepodarí určiť príčinu neplodnosti. Vtedy hovoríme o tzv. nevysvetliteľnej (idiopatickej) neplodnosti. Odborníci sa prikláňajú k názoru, že ťažkosti s otehotnením môžu mať psychickú povahu. Stres znie na prvý pohľad ako výhovorka, no zistilo sa, že čím väčší psychický tlak žena prežíva, tým je väčšia pravdepodobnosť narušenia hormonálnej rovnováhy a u ženy nedochádza k ovulácii.

Ako môže žena podporiť svoju plodnosť?

  • Zmena životného štýlu
    Zbaviť sa zlozvykov a naopak, osvojiť si zdravé návyky. Nie je to klišé, ale je to nutnosť ak už sa bavíme o akomkoľvek ochorení. Pre správnu funkciu hormónov sú zdravá strava a pravidelný pohyb nesmierne dôležité. Ich zavedením zároveň ľahko splníte ďalší bod.
  • Nájsť svoju optimálnu hmotnosť
    Odhaduje sa, že asi 12% neplodnosti je spôsobených neprimeranou telesnou hmotnosťou. Obnoviť ovulačný cyklus prirodzeným spôsobom môže už úbytok piatich percent hmotnosti. Zabudnite však na drastické a extrémne diéty, ktoré by metabolizmus iba rozhodili. Základom úspechu je pestrý a vyvážený jedálniček obohatený o látky, ktoré zvyšujú šance na počatie. Jednou z možností sú i doplnky stravy na podporu plodnosti.
  • Psychická pohoda
    Či už je to stres z práce, napätie z problémov s počatím alebo „len“ veľký nápor povinností – nedovoľte aby vám to znemožnilo otehotnieť a doprajte si potrebnú psychohygienu. Jóga, meditácie, dobrá kniha, či stretnutia s priateľmi – venujte sa čomukoľvek, čo vás dostane do pohody a pomôže vám vypnúť.
  • STOP internetovým fóram a diskusiám
    Určite ste už počuli o tom, že google je dobrý pomocník, ale zlý pán. Je dobré mať prehľad, no váš problém pravdepodobne nie je rovnaký ako problém Zuzky83 z internetového fóra. S neplodnosťou vám najlepšie pomôže odborník. Kedykoľvek si môžete dohodnúť bezplatnú úvodnú konzultáciu u nás v SPLNe.

Similar Posts