|

Menopauza alebo tehotenstvo?

Možno ste už počuli o prípade, kedy sa žena po štyridsiatke mylne domnievala, že u nej nastala menopauza a na kontrole u svojho gynekológa zistila, že „problém“ je niekde inde a čaká bábätko.
Či sa nám to páči, alebo nie, naše telo nefunguje podľa materiálneho a sociálneho zabezpečenia, či chuti a pripravenosti mať dieťa. Už v tridsiatke klesá pravdepodobnosť, že otehotniete počas plodných dní, na 15 percent, po štyridsiatke sa šanca znižuje na päť percent. A nikto netuší, prečo vy počnete po štyridsiatke svoje druhé či tretie dieťa  bez problémov a vaša priateľka v rovnakom veku má obrovský problém otehotnieť prvý raz.

OBÁVANÝ PRECHOD

Počas života „putujeme“ viacerými prirodzenými obdobiami, ktoré síce úzko súvisia, no neznamenajú to isté. Skôr, ako sa dostaví menopauza, žena prežíva dlhé roky prechod, ktorý začína tzv. perimenopauzou.
Je to obdobie, počas ktorého vaše telo  postupne a prirodzene prechádza do menopauzy.  Ide takpovediac o pomyselný začiatok konca reprodukčných rokov. Toto obdobie sa objavuje v rôznom veku, väčšinou sa prvé prejavy vyskytnú okolo štyridsiatky, niektoré ženy si však zmeny všimnú už  omnoho skôr.

ZA VŠETKO MOŽU HORMÓNY

Perimenopauza je sprevádzaná hormonálnou nerovnováhou, čo v praxi znamená, že  si  postupne môžete všimnúť niekoľko  zmien, ako napríklad výkyvy nálad, problémy so spánkom, návaly horúčav či znížené libido. Zmeny začnete badať aj na menštruácii, ktorá sa môže predĺžiť alebo skrátiť, dokonca  na istý čas zmiznúť. Práve to mnoho žien pred štyridsiatkou vyľaká, pretože sa domnievajú, že prekonali menopauzu a už nikdy nebudú môcť otehotnieť.
Pokiaľ túžite po bábätku, netreba sa báť, prechod zvyčajne trvá dlhú dobu, bežne okolo desať rokov a šanca na oplodnenie pretrváva. Na pozore sa majte aj ak dieťa nechcete, keďže otehotnieť môžete aj v perimenopauze, nezabúdajte na ochranu počas sexuálneho styku.

TEHOTNÁ VO VYŠŠOM VEKU

Otehotnieť však v  štyridsiatke ani zďaleka nie  je tak  jednoduché ako vo veku 20 rokov. Treba brať do úvahy viaceré faktory sťažujúce šance na  splodenie dieťaťa, ale aj na zdravé a úspešné tehotenstvo.
V perimenopauze sa ovulácia (ktorá je základným predpokladom gravidity) stáva nepravidelnou, čo výrazne znižuje plodnosť ženy. Znižuje sa aj kvalita vajíčok – ženských pohlavných buniek,  čo môže mať za následok  rôzne  genetické abnormality.
Napriek týmto rizikám počet starších žien, ktoré otehotneli v období  perimenopauzy, rok čo rok stúpa, predovšetkým vďaka napredovaniu v oblasti hormonálnej terapie a umelého oplodnenia.
Keďže príznaky prechodu a tehotenstva  (absencia krvácania, precitlivenosť, priberanie, návaly tepla, opuchy atď.) sú veľmi  podobné, občas sa stane, že žena sa mylne domnieva, že má za sebou menopauzu, no v skutočnosti je tehotná.
Prechod sa však okrem toho vyznačuje aj niektorými zdravotnými komplikáciami, preto v prípade pochybností je dôležité navštíviť gynekológa, ktorý vám jasne povie, či čakáte bábätko alebo ste v menopauze.

SNAŽÍTE SA  OTEHOTENIEŤ A MÁTE UŽ PO 40?

    • Vy aj váš partner by ste si mali byť úplne istí, že ste zdraví
    • Absolvujte kompletnú preventívnu prehliadku, dajte si urobiť cytologické gynekologické vyšetrenie
    • Upravte si jedálny lístok, športujte, zabudnite na cigarety a alkohol
    • Popri vyváženom jedálničku vám môžu pomôcť aj výživové doplnky s vitamínmi, ktoré môžu pomôcť otehotnieť. Kyselina listová, vitamín D, železo, jód  a vitamín C sú dôležité už pri plánovaní potomka.
    • Ak sa vám nedarí dlhšie ako pol roka, obráťte sa na odborníkov. Úvodná konzultácia v SPLNe je bezplatná, nie je preto dôvod strácať čas.

Ďalšie články