Zachovajte si plodnosť

Zachovajte si plodnosť

Dnešní mladí ľudia sa so založením rodiny neponáhľajú. Najprv štúdium, práca, trochu zarobiť, cestovať alebo počkať na toho pravého. Zrazu majú po tridsiatke, tridsaťpäťke, stretávame sa u nás v SPLNe s ich veľkou túžbou po dieťati a spoločne naháňame čas.

Najlepší vek z hľadiska plodnosti je pre ženu okolo 25 roku života. Vtedy sa zdá, že na dieťa má ešte čas. Ale skutočne je to tak? Plodnosť ženy totiž po 30 roku  klesá, po 35 sa možnosť otehotnieť zníži na 50% a po 38 roku na 25%.

Zastavme čas zamrazením

Zamrazenie a uloženie pohlavných buniek znie ako sci-fi, no dnes je to nielen možné, ale dokonca v mnohých krajinách bežná prax. Ide o bezpečný a efektívny spôsob ako byť o krok vpred v plánovaní životných udalostí. V prípade nečakaných zdravotných komplikácií je prekoncepcia zásadná.

Čo ak…

Zakladáme si životné poistky, sporíme si na horšie časy, ak by sme stratili prácu, alebo ak sa nám náhodou podlomí zdravie. Tak prečo nemyslieť aj na plodnosť? Práve vek zohráva v schopnosti počať dieťa zásadnú úlohu. Čo ak raz, keď budete dieťa chcieť, budete mať problémy s počatím?

Komu je zamrazenie pohlavných buniek určené?

Ženám, ktoré v tejto chvíli z nejakých dôvodov založenie rodiny odkladajú, no už teraz vedia, že dieťa chcú, keď príde “ten správny čas“.

Mužom, ktorí majú výrazne zhoršené parametre spermiogramu v porovnaní s normou WHO, skôr ako dôjde ku kritickému poklesu ich počtu, kvality alebo pohyblivosti.

Tým, ktorých čaká závažná liečba s negatívnym vplyvom na plodnosť (napr. rádioterapia, chemoterapia, operácie).

Kde začať

Prvým krokom je zistenie, ako na tom ste. Ukazovateľom ženskej plodnosti je test ovariálnej rezervy, pri ktorom sa z krvi skúma hladina tzv. Antimüllerovho hormónu. Muži si svoju plodnosť overia vyšetrením spermiogramu.

Vyšetrenia si nevyžadujú žiadne odporúčania špecialistov. Ak máte záujem dozvedieť sa viac o svojom reprodukčnom zdraví, objednajte sa u nás v SPLNe na bezplatnú úvodnú konzultáciu.

Ďalšie články