29
jan

Prvá návšteva sanatória pre asistovanú reprodukciu

Keď už viete, že niečo nie je v poriadku a že neplodnosť by sa mohla týkať aj vás, je na čase riešiť to s odborníkom. V prípade zdravia je to tak vždy, čím dlhšie sa návšteva lekára odkladá, len sa tým zbytočne kumuluje viac problémov. Ak stále túžobne očakávate dve čiarky na tehotenskom teste, po čase sa dostávate do stresu, ktorý sa odzrkadľuje v partnerskom a hlavne v intímnom živote. O tomto začarovanom kruhu sme si už písali. Je na čase z neho vystúpiť.

 

Idem, riešim!

Centrá asistovanej reprodukcie by nemali byť strašiakom. Neznamená totiž, že keď doň vstúpite, ste určite neplodní. Znamená to, že ste začali riešiť svoju plodnosť a že sa v krátkej dobe dozviete ako na tom s plodnosťou ste a aké sú vaše možnosti na ceste za dieťatkom.

Do centra pre asistovanú reprodukciu vás môže odoslať váš gynekológ s výmenným lístkom, ale nie je to podmienka. Môžete sa objednať aj sami bez toho, aby ste to vopred riešili s gynekológom.

„Klienti sa k nám dostanú rôznou cestou. Niektorí sú dlhšiu dobu pod dohľadom gynekológa, keď sa však vyčerpajú jeho možnosti, pošle ich k nám na vyššie pracovisko. Sú klienti, ktorí sa rozhodnú bez predchádzajúcej diskusie u gynekológa/urológa prísť rovno k nám a to je tiež v poriadku. Pre nás je dôležité aby na úvodnú konzultáciu prišli obaja partneri,“ hovorí Tatiana Kmeťová, IVF koordinátor SPLNu.

 

Ako prvá návšteva v SPLNe vyzerá?

Úvodná konzultácia spočíva v zistení základnej anamnézy, teda ako dlho sa páru nedarí otehotnieť, akú liečbu už podstúpili, alebo aj aké majú iné ochorenia, ktoré na prvý pohľad nemusia súvisieť s plodnosťou. Preto je žiaduce, aby so sebou doniesli správy a výsledky z predošlých vyšetrení. Aby sa počet návštev zefektívnil, ideálne je ak žena zároveň podstúpi gynekologické vyšetrenie, ultrazvuk a odber krvi v závislosti na tom, v ktorej fáze cyklu sa nachádza. Partner musí absolvovať vyšetrenie spermiogramu po 3-5 dňovej sexuálnej abstinencii. Tento úvod je dôležitý kvôli celkovej anamnéze páru. Po získaní všetkých výsledkov, zvyčajne najneskôr do 8-10 pracovných dní, sa vieme pohnúť ďalej,“ dodáva Tatiana Kmeťová.

Po preštudovaní výsledkov testov má lekár celkový obraz o vašom reprodukčnom zdraví, nasleduje opäť konzultácia, kedy sa spoločne dohodnete na ďalšom odporúčanom postupe. Veľmi dôležité je počas konzultácií či už s lekárom, koordinátorkami alebo sestrami, pýtať sa. Zdravotnícky personál a lekári vám radi všetko podrobne vysvetlia a zodpovedia vaše otázky.

 

A nepočkáme ešte?

Zrejme poznáte túto zmes pochybností. Prípadne ešte „po sviatkoch/po dovolenke/potom/…“, čakať sa však neoplatí. Štatistiky vravia, že pár sa rozhodne navštíviť odborníka v priemere po troch rokoch snaženia. Naša klientka Zdenka o tom vie svoje: „Šesť rokov sme sa všemožne pokúšali otehotnieť. Bála som sa, potom stresovala a odkladala riešenie stále dookola. Keď sme začali riešiť problém v SPLNe, do roka som čakala nášho prvého synčeka. Aj keď to nebol najjednoduchší rok, mohli sme to riešiť skôr, pretože tých 6 pred tým bolo úplne zbytočných.“

Kontakt

Napíšte nám a neváhajte sa objednať, alebo opýtať Vaše otázky, na ktoré Vám radi obratom odpovieme:

Súhlasím so spracovaním mena a e-mailovej adresy spoločnosťou SPLN - Sanatórium pre liečbu neplodnosti.

Zaškrtnutím súhlasíte s spracovaním Mena/Priezviska a e-mailovej adresy spoločnosťou SPLN - Sanatórium pre liečbu neplodnosti pre potreby ďalšej komunikácie.

Akým spôsobom sa môžem dostať do Sanatória pre liečbu neplodnosti?

Môže Vás odporúčať Váš gynekológ prvého kontaktu, ale takisto môžete prísť priamo do Sanatória pre liečbu neplodnosti – SPLN s.r.o., najlepšie po predchádzajúcom telefonickom dohovore. So sebou si prineste výmenný lístok, výsledky predchádzajúcich vyšetrení, ak ste nejaké absolvovali, tiež nálezy z operácií, laparoskopie, hysterosalpingografie alebo genetického vyšetrenia.

Ordinačné hodiny:

Pondelok – Piatok: 7:30 – 15:30
Na odborné vyšetrenie sa môžete objednať počas ordinačných hodín telefonicky na telefónnom čísle  055 / 625 31 51, alebo na mobilnom čísle 0917 848 071.

On-line linka:
konzultácie, riešenie prípadných zdravotných ťažkostí:  0917 848 071
Mgr. Štefánia Dzurillová /vedúca sestra/  alebo Dipl. sestra Michaela Šoffová /sestra – koordinátor/