Aj páni tvorstva majú problém
V minulej časti sme spomínali, že výskyt mužskej a ženskej neplodnosti sa podľa mnohých štúdii pomerom vyrovná. V našej ambulancii sa však s mužskou neplodnosťou stretávame stále častejšie. Naše štatistiky hovoria, že v až 40% je problém na strane muža. Z vyšetrených spermiogramov v SPLNe v roku 2017 až 62 % nespĺňalo normu podľa WHO minimálne jedným zo základných parametrov (objem, koncentrácia, pohyblivosť, morfológia spermií).
Príčiny, riešenia a mýty
Príčiny mužskej neplodnosti najčastejšie sú:
- poruchy tvorby a dozrievania spermií,
- nízky (až žiadny) počet spermií,
- malá pohyblivosť spermií,
- abnormálny tvar spermií.
Overené klišé
Pri problémoch s plodnosťou vždy nájdete aj tipy, ako plodnosti napomôcť. V zásade sa opakujú a zahŕňajú staré známe: skončenie s fajčením, obmedzenie alkoholu, osvojenie si zdravej stravy, prísun vitamínov a minerálov, pravidelný pohyb a vyhýbanie sa stresu. Ani my nemôžeme opomenúť tieto rady, hlavne preto, lebo z praxe vieme, ako fungujú.
- Keď muž fajčí, značne sa tým zhoršuje pohyblivosť spermií.
- Stres má za následok zmenu tvaru spermií a negatívne ovplyvňuje aj ich pohyblivosť.
- Vyššia teplota a prehrievanie semenníkov (napr. v saune) spermiám neprospieva. Preto sú semenníky uložené v miešku, aby ich teplota bola nižšia ako teplota tela.
- Zvýšený prísun vitamínov a antioxidantov (napr. selén, zinok, Vitamín E) napomáha k vyššiemu počtu kvalitných spermií.
Vek ani úzke trenírky nehrajú úlohu
Zaujímavé je, že na rozdiel od žien, vek u mužov v otázke plodnosti nehrá takú zásadnú úlohu. Schopnosť tvorby spermií s narastajúcim vekom nesúvisí. Na jednej strane je to dobrá správa, nemusia sa báť, že im „dochádza čas“, no na strane druhej je mnoho mladých, aktívnych a silných mužov, ktorých trápi neplodnosť rovnako ako tých skôr narodených.
Rovnakým mýtom sa javí aj strih a materiál spodného prádla, výskumy jednoznačne nedokázali súvis s kvalitou spermií.
Jednoduchšia diagnostika, o to „väčší problém“
Pri diagnostike neplodnosti je potrebné vyšetriť oboch partnerov. Medzi základné vyšetrenia, ktoré so sebou nesú aj obavy a dojem nekomfortu, ale ktorými musí muž prejsť, patrí vyšetrenie spermiogramu. Na rozdiel od podrobných vyšetrení ženy je omnoho jednoduchšie. Pri liečbe neplodnosti páru je prvým krokom hlavne preto, aby sa predišlo zbytočným invazívnym zákrokom u žien. Muži si málokedy pripustia problém, a vo všeobecnosti sa lekárom skôr vyhýbajú. Pre moderné pracoviská, akým je aj SPLN, je intimita a diskrétnosť absolútnym štandardom.
MUDr. Igor Lazar, PhD. sa často v práci stretáva so zdržanlivosťou mužov v ambulancii: „Obavy častokrát pramenia z nepoznaného. Sme ľudia a je prirodzené, že sa bojíme toho, čo nepoznáme. Napriek tomu, že návštevy nášho centra iniciujú prevažne ženy, je pomerne časté, že partner sa po oboznámení s postupom vyšetrení alebo následne po ich absolvovaní utvrdí v tom, že to vôbec nebolo také nepríjemné ako sa spočiatku obával.“
Ako prebieha vyšetrenie spermiogramu v SPLNe?
-
- Spermiogram sa vyšetruje spravidla dva krát, aby sa zaručila správna interpretácia výsledkov.
- Odber vzorky sa vykonáva u nás, aby sa zabezpečilo včasné vyšetrenie ejakulátu.
- Samozrejmosťou je absolútna intimita a v prípade požiadavky aj prítomnosť partnerky.
- Je potrebné dodržať aspoň 3 dňovú sexuálnu abstinenciu pred odberom vzorky.
- Na vyšetrenie je možné prísť bez objednania v pracovných dňoch medzi 7:30-13:00.
- Vyšetrenie spermiogramu nie je hradené zdravotnou poisťovňou, ale je cenovo dostupné. (Bližšie informácie o cenách nájdete tu)
- Vykonávame základné aj rozšírené vyšetrenia spermiogramu.
- Výsledky vyšetrenia sú k dispozícii do 2-3 pracovných dní s možnosťou bezplatnej konzultácie.
Keď muž vyhrá nad sebou
“Samozrejme, že som na vyšetrenie nechcel ísť. Jednoducho som si nechcel priznať problém, ale teraz uznávam, že som to celé mohol absolvovať oveľa skôr a ušetrili by sme si veľa času a stresov, kedy sa nám nedarilo otehotnieť. Stojí za to prekonať svoje ego,” zhodnotil cestu za dieťaťom Marián, dnes už hrdý otecko malej princeznej.