Ktorý pár by mal navštíviť IVF centrum?


Cesta k dieťaťu – 1. diel

Prvý diel nášho seriálu venujeme začiatku. Teda začiatku sa venujete hlavne vy, ale ak by ste už chceli otehotnieť a stále sa to z nejakého dôvodu nepodarilo, čítajte ďalej. Dozviete sa, kedy postačí nechať to na prírodu a kedy to už riešiť s odborníkmi.

Svetová zdravotnícka organizácia definuje ako sterilný pár taký, ktorému sa nepodarí otehotnieť v priebehu jedného roka pravidelného nechráneného sexuálneho styku.
Jeden rok je teda pomyselnou hranicou, akýmsi pravidlom, pri ktorom ale existujú výnimky.

Svoju úlohu zohráva hlavne vek

Plodnosť ženy začína klesať po jej 27. roku života a významne klesá vo veku nad 35 rokov. Čím sú partneri starší, pridružia sa ďalšie ochorenia, ktoré priamo, alebo nepriamo môžu ovplyvňovať reprodukčné zdravie.

„Ak túžite po dieťatku, ste mladí a napriek snahe sa vám nedarí, treba vyhľadať odbornú pomoc. V prípade párov vo vyššom veku by mala byť návšteva reprodukčného centra bezodkladná. Zo skúsenosti môžem potvrdiť, že včasná diagnostika oboch partnerov výrazne zvyšuje šancu na úspech,“ dodáva MUDr. Igor Lazar, medicínsky riaditeľ SPLNu.

Čo ovplyvňuje plodnosť

Vek je „časové ohraničenie“ plodnosti, no faktorov, ktoré ovplyvňujú plodnosť, je veľmi veľa. Stres, životný štýl, ale aj hormonálne problémy, u žien anovulačné cykly, u mužov nedostatočný počet kvalitných spermií, tých príčin je naozaj mnoho. Zbavenie sa zlozvykov ako napríklad fajčenie, prísun vitamínov a minerálov, kvalitná strava a pohyb výrazne napomáha reprodukčnému zdraviu oboch partnerov. Ak sa však aj po mnohých zmenách neudeje očakávaný výsledok, nečakajte.

Strach z IVF centra

Včasná diagnostika je kľúčová, no my sa často spoliehame na to, že to príroda zariadi. Skúšame rôzne babské rady, výživové doplnky, či bylinky. Zmena životného štýlu má určite veľký význam a popri tom je ideálne hľadať príčinu. Páry majú často z IVF centier strach a ich návštevu odkladajú. Už tá skratka vyvoláva nervozitu.

Doktor Lazar dodáva časté dôvody strachu: „O reprodukčných centrách a samotnej liečbe neplodnosti koluje veľa zavádzajúcich tvrdení. Možno preto je pre niektoré páry návšteva centra strašiakom. Treba si však uvedomiť, že nie každý zdroj informácií je dôveryhodný. Poradiť sa o probléme neplodnosti preto zásadne odporúčam iba s odborníkmi.“

Dôležitá je len Vaša túžba po dieťatku. Sanatórium pre liečbu neplodnosti, centrum pre reprodukciu, či IVF centrum sú len synonymá a ich návšteva by nemala byť dlhodobo odkladaná. Ak je to pre vás príjemnejšie, nájdite si menšie centrum, kde majú dostatok času venovať sa detailne párom a tempom, ktoré bude vyhovovať vám. SPLN taký je a úvodná konzultácia nič nestojí. 🙂

Ďalšie články