|

PRP a neplodnosť – zvýšte svoju šancu na dva ružové pásiky v tehotenskom teste

SPLN ako prvé centrum na Slovensku prináša novinku v podpore liečby neplodnosti a zvýšenie šance na úspešnosť IVF

Jedným z dôležitých aspektov pre dosiahnutie optimálnych výsledkov v oblasti IVF je hrúbka výstelky maternice. Zdravé endometrium hrá  významnú úlohu v procese umelého oplodnenia a určuje jeho úspešnosť, ako aj úspešnosť implantácie po prenose embrya. Tenké endometrium (menej ako 7mm),  znižuje šancu  implantácie a gravidity,  a tiež súvisí s vyšším rizikom potratu. 

Čo je to PRP (platelet-rich plasma)?

PRP je koncentrovaný krvný produkt, ktorý obsahuje  obsahuje 1 až 1,5 milióna trombocytov- krvných doštičiek na 1ml plazmy,  čo je 5-7 násobne vyššia koncentrácia ako v plnej krvi. Trombocyty obsahujú celé spektrum rastových faktorov. Toto sérum aktivuje prirodzené reparačné schopnosti ľudského tela, podporuje rast a regeneráciu tkanív. Novinkou v tejto metóde je kombinované použitie kyseliny hyalurónovej, ktorá významne zvyšuje účinok získaného séra. 

Ako sa PRP pripravuje?

Pre koho je PRP terapia určená?

Táto metóda je určená pacientkam po opakovaných potratoch, pri nedostatočnej reakcii endometria  na hormonálnu terapiu, pri nízkej sliznici, pred IUI, ET, KET, aj pri výkonoch s darovanými vajíčkami a embryami. Zároveň terapia PRP pomáha aj pri gynekologických ťažkostiach, ako sú časté zápaly spojené s výtokom, suchosť pošvy, nepravidelné krvácanie, ťažkosti spojené s menopauzou a iné.

Ako prebieha PRP terapia v centre asistovanej reprodukcie? 

PRP na zlepšenie endometriálnej receptivity pred prenosom embrya

Zvyčajne sa vykonáva 48 hodín pred očakávaným prenosom embrya. Počas procedúry sa pomocou IUI katétra podá do maternice približne 3-5 ml získanej plazmy. Pacientka po výkone odpočíva 10 minút a následne sa môže venovať  bežným aktivitám.

PRP na vývoj a rast výstelky maternice

Procedúra sa môže vykonať v sérii viacerých injekcií séra. Prvá  sa vykoná pri počiatočnej kontrole výstelky a potom sa zopakuje o 72 hodín neskôr, ak je hrúbka výstelkymaternice nedostatočná. 

Potrebujem navštíviť  špeciálne laboratórium na prípravu vzorky PRP?

Naše centrum má vyškolených zamestnancov na prípravu vzoriek PRP. Pacientky tak môžu využívať výhody komplexnej starostlivosti bez toho, aby navštevovali iné pracoviská, alebo laboratóriá. 

Je PRP metóda bezpečná?

Vzorka PRP sa pripravuje z vlastnej krvi pacienta, je to  patentovaný,  uzavretý systém, preto je riziko infekcie, krížovej kontaminácie alebo imunogénnej reakcie zanedbateľné.Postup získavania plazmy ako aj samotná injekcia do dutiny maternice je veľmi jednoduchý a ľahko realizovateľný, bezbolestný zákrok, pri ktorom nie  nutná anestézia. Je cenovo ľahko dostupný, používa pacientovu vlastnú krv a všeobecne sa považuje za veľmi bezpečnú terapiu.

Ďalšie články