Partneri sa často ťažko vyrovnávajú s neplodnosťou a nutnosťou podstúpiť umelé oplodnenie. Ženy, ktorým lekár odporučí liečbu darovanými vajíčkami často trápi, že nebudú mať vplyv na genetickú výbavu svojho potomka. Podľa najnovších výskumov ale gény bábätka ovplyvňuje aj maternica, v ktorej vyrastá.
Rozhodnúť sa pre darované vajíčko alebo spermie pre rodičov nie je ľahké. Dôležitú úlohu zohráva najmä skutočnosť, že jeden z rodičov nebude môcť bábätku odovzdať vlastný genetický materiál. Avšak výskum uskutočnený na Inštitúte liečby neplodnosti v španielskej Valencii v spolupráci so Stanfordovou univerzitou dokázal, že tehotná žena, ktorá nosí dieťa deväť mesiacov v maternici na neho vplyv má.
Podľa vedeckých štúdií tekutina, ktorá v maternici obmýva embryo, môže aktivovať alebo vypínať niektoré gény. Tekutina produkovaná bunkami maternice, vyživuje embryo a vytvára mikroprostredie, v ktorom dochádza k prvému kontaktu medzi sliznicou maternice matky a embryom vo fáze jeho uhniezďovania. Vedci sa domnievajú, že látky obsiahnuté v tejto tekutine (endometriálnom sekréte) môžu odovzdávať genetickú informáciu od matky embryu a tak môže genetický kód matky priamo ovplyvňovať embryo resp. stavbu jeho DNA.
V sliznici maternice ženy sa vyskytujú molekuly microRNA, ktoré dokážu zmeniť genetickú informáciu vyvíjajúceho sa plodu. MicroRNA sú jednoduché reťazce kyseliny ribonukleovej, ktoré sa podieľajú na génovej expresii – procese, pri ktorom sa informácie uložené v géne premenia na reálnu bunkovú štruktúru alebo funkciu. Podľa vedcov molekuly RNA vylučované do sliznice maternice sú schopné „preprogramovať“ gény darovaného oplodneného vajíčka.
Zároveň bol objavený medzibunkový mikro-molekulárny komunikačný mechanizmus, ktorým embryo dokáže prijať gén produkovaný sliznicou maternice matky (Hsa-MIR-30d). Tento gén dokázal u embrya vykonať jednak zmeny dôležité pre prepis genetickej informácie a aj vyššiu priľnavosť embrya ku sliznici. Matka si takto svoje „dieťa“ dokáže k sebe „privinúť“ už v tom najranejšom štádiu života.
Inými slovami microRNA majú vplyv na to, či sa niektoré gény u dieťaťa zapnú alebo nie. Vedci tak potvrdili tzv. Barkerovu teóriu z roku 1990, podľa ktorej je to, čo sa deje v maternici matky, dôležitejšie, než čo sa deje doma po narodení dieťaťa.
„Výsledky výskumu poukazujú na dôležitú výmenu genetických informácií medzi sliznicou maternice a embryom. Tento nález bol očakávaný, pretože boli pozorované určité fyzické charakteristiky medzi matkami a deťmi z darovaných vajíčok, doposiaľ pripisované náhode. Tiež bol zaznamenaný výskyt niektorých ochorení u detí v súvislosti s patológiami matky, ako obezita alebo fajčenie,“ uviedol španielsky výskumník Dr. Felipe Vilella k aktuálnym dátam.